Clicky

2014 Film Independent Spirit Awards Nominations Announced

By  |  1 Comment

12 years a slavenebraska-posterAllIsLost-OneShtILD-CBS Films 1sht_FullB_Payofffrances ha

Film Independent announced nominations for the 2014 Film Independent Spirit Awards this morning.

Film Independent President Josh Welsh presided over the press conference held at the W Hollywood, with actresses Octavia Spencer and Paula Patton presenting the nominations.

Nominees for Best Feature included 12 Years a Slave, All Is Lost, Frances Ha, Inside Llewyn Davis and Nebraska.

Mud was selected to receive the annual Robert Altman Award, which is bestowed upon one film’s director, casting director and ensemble cast.

MUD-16973

In its commitment to recognizing the importance of below the line contributions to the art of filmmaking, Film Independent has now introduced, for the first year, the Best Editing category in the Spirit Awards.

Winners will be announced at the Spirit Awards on Saturday, March 1, 2014. The awards ceremony will be held as a daytime luncheon in a tent on the beach in Santa Monica, with the premiere broadcast airing later that evening at 10:00 pm ET/PT exclusively on IFC.

SA_14_logo_FINAL

2014 FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE (Award given to the Producer, Executive Producers are not awarded)

12 Years a Slave PRODUCERS: Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Arnon Milchan, Brad Pitt, Bill Pohlad
All Is Lost PRODUCERS: Neal Dodson, Anna Gerb
Frances Ha PRODUCERS: Noah Baumbach, Scott Rudin, Rodrigo Teixeira, Lila Yacoub
Inside Llewyn Davis PRODUCERS: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Nebraska PRODUCERS: Albert Berger, Ron Yerxa

BEST DIRECTOR

Shane Carruth Upstream Color
J.C. Chandor All Is Lost
Steve McQueen 12 Years a Slave
Jeff Nichols Mud
Alexander Payne Nebraska

BEST SCREENPLAY

Woody Allen Blue Jasmine
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater Before Midnight
Nicole Holofcener Enough Said
Scott Neustadter &Michael H. Weber The Spectacular Now
John Ridley 12 Years a Slave

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)

Blue Caprice DIRECTOR/PRODUCER: Alexandre MoorsPRODUCERS: Kim Jackson, Brian O’Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi
Concussion DIRECTOR: Stacie PassonPRODUCER: Rose Troche
Fruitvale Station DIRECTOR: Ryan CooglerPRODUCERS: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker
Una Noche DIRECTOR/PRODUCER: Lucy MulloyPRODUCERS: Sandy Perez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago
Wadjda DIRECTOR: Haifaa Al MansourPRODUCERS: Gerhard Meixner, Roman Paul

BEST FIRST SCREENPLAY

Lake Bell In A World
Joseph Gordon-Levitt Don Jon
Bob Nelson Nebraska
Jill Soloway Afternoon Delight
Michael Starrbury The Inevitable Defeat of Mister and Pete

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000.  Award given to the writer, director, and producer.  Executive Producers are not awarded.

Computer Chess WRITER/DIRECTOR: Andrew BujalskiPRODUCERS: Houston King & Alex Lipschultz
Crystal Fairy WRITER/DIRECTOR: Sebastian SilvaPRODUCERS: Juan de Dios Larrain & Pablo Larrain
Museum Hours WRITER/DIRECTOR: Jem CohenPRODUCERS: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder
Pit Stop WRITER/DIRECTOR: Yen TanWRITER: David LoweryPRODUCERS: Jonathan Duffy, James M. Johnston,Eric Steele, Kelly Williams
This is Martin Bonner WRITER/DIRECTOR: Chad HartiganPRODUCER: Cherie Saulter

BEST FEMALE LEAD

Cate Blanchett Blue Jasmine
Julie Delpy Before Midnight
Gaby Hoffmann Crystal Fairy
Brie Larson Short Term 12
Shailene Woodley The Spectacular Now

BEST MALE LEAD

Bruce Dern Nebraska
Chiwetel Ejiofor 12 Years a Slave
Oscar Isaac Inside Llewyn Davis
Michael B. Jordan Fruitvale Station
Matthew McConaughey Dallas Buyers Club
Robert Redford All Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE

Melonie Diaz Fruitvale Station
Sally Hawkins Blue Jasmine
Lupita Nyong’o 12 Years a Slave
Yolonda Ross Go For Sisters
June Squibb Nebraska

BEST SUPPORTING MALE

Michael Fassbender 12 Years a Slave
Will Forte Nebraska
James Gandolfini Enough Said
Jared Leto Dallas Buyers Club
Keith Stanfield Short Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY

Sean Bobbitt 12 Years a Slave
Benoit Debie Spring Breakers
Bruno Delbonnel Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco All Is Lost
Matthias Grunsky Computer Chess

BEST EDITING

Shane Carruth & David Lowery Upstream Color
Jem Cohen & Marc Vives Museum Hours
Jennifer Lame Frances Ha
Cindy Lee Una Noche
Nat Sanders Short Term 12

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)

20 Feet From Stardom DIRECTOR/PRODUCER: Morgan NevillePRODUCERS: Gil Friesen & Caitrin Rogers
After Tiller DIRECTORS/PRODUCERS: Martha Shane & Lana Wilson
Gideon’s Army DIRECTOR/PRODUCER: Dawn PorterPRODUCER: Julie Goldman
The Act of Killing DIRECTOR/PRODUCER: Joshua OppenheimerPRODUCERS: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Kohncke, Signe Byrge Sorensen,Michael Uwemedimo
The Square DIRECTOR: Jehane NoujaimPRODUCER: Karim Amer

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)

A Touch of Sin(China) DIRECTOR: Jia Zhang-Ke
Blue is the Warmest Color(France) DIRECTOR: Abdellatif Kechiche
Gloria(Chile) DIRECTOR: Sebastian Lelio
The Great Beauty(Italy) DIRECTOR: Paolo Sorrentino
The Hunt
(Denmark)
DIRECTOR: Thomas Vinterberg

ROBERT ALTMAN AWARD – (Given to one film’s director, casting director, and its ensemble cast)

Mud Director: Jeff Nichols
Casting Director: Francine Maisler
Ensemble Cast:  Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon

17th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD – The 17th annual Producers Award, sponsored by Piaget, honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films.  The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

Toby Halbrooks & James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton

20th ANNUAL SOMEONE TO WATCH AWARD – The 20th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.

My Sister’s Quinceanera DIRECTOR: Aaron Douglas Johnston
Newlyweeds DIRECTOR: Shaka King
The Foxy Merkins DIRECTOR: Madeline Olnek

19th ANNUAL STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD – The 19th annual Truer Than Fiction Award, sponsored by Stella Artois, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.  The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Kalyanee Mam A River Changes Course
Jason Osder Let the Fire Burn
Stephanie Spray & Pacho Velez Manakamana

 

TOTALS PER FILM

FILM TITLE CATEGORIES # OF NOMINATIONS
12 Years a Slave Best CinematographyBest DirectorBest FeatureBest Male Lead

Best Screenplay

Best Supporting Female

Best Supporting Male

7
20 Feet From Stardom Best Documentary 1
A River Changes Course Stella Artois Truer Than Fiction Award 1
A Touch of Sin Best International Film 1
After Tiller Best Documentary 1
Afternoon Delight Best First Screenplay 1
All Is Lost Best CinematographyBest DirectorBest FeatureBest Male Lead 4
Before Midnight Best Female LeadBest Screenplay 2
Blue Caprice Best First Feature 1
Blue is the Warmest Color Best International Film 1
Blue Jasmine Best Female LeadBest ScreenplayBest Supporting Female 3
Computer Chess Best CinematographyJohn Cassavetes Award 2
Concussion Best First Feature 1
Crystal Fairy Best Female LeadJohn Cassavetes Award 2
Dallas Buyers Club Best Male LeadBest Supporting Male 2
Don Jon Best First Screenplay 1
Enough Said Best ScreenplayBest Supporting Male 2
Frances Ha Best EditingBest Feature 2
Fruitvale Station Best First FeatureBest Male LeadBest Supporting Female 3
Gideon’s Army            Best Documentary 1
Gloria         Best International Film 1
Go For Sisters            Best Supporting Female 1
In A World Best First Screenplay 1
Inside Llewyn Davis    Best CinematographyBest FeatureBest Male Lead 3
Let the Fire Burn         Stella Artois Truer Than Fiction Award 1
Manakamana  Stella Artois Truer Than Fiction Award 1
Mud           Best DirectorRobert Altman Award 2
Museum Hours           Best EditingJohn Cassavetes Award 2
My Sister’s Quinceanera Someone to Watch Award 1
Nebraska Best DirectorBest FeatureBest First ScreenplayBest Male Lead

Best Supporting Female

Best Supporting Male

6
Newlyweeds    Someone to Watch Award 1
Pit Stop John Cassavetes Award 1
Short Term 12 Best EditingBest Female LeadBest Supporting Male 3
Spring Breakers          Best Cinematography 1
The Act of Killing         Best Documentary 1
The Foxy Merkins      Someone to Watch Award 1
The Great Beauty Best International Film 1
The Hunt Best International Film 1
The Inevitable Defeat of Mister and Pete Best First Screenplay 1
The Spectacular Now Best Female LeadBest Screenplay 2
The Square Best Documentary 1
This is Martin Bonner John Cassavetes Award 1
Una Noche Best EditingBest First Feature 2
Upstream Color Best DirectorBest Editing 2
Wadjda Best First Feature 1

 SOURCE The Film Independent Spirit Awards

RELATED LINKS
http://www.filmindependent.org
http://www.spiritawards.com

Huge passion for film scores, Lives for the Academy Awards, Loves movie trailers.

1 Comment

  1. www.hackingdaily.com

    April 3, 2014 at 1:56 pm

    With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright
    infringement? My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it
    is popping it up all over the web without my agreement.
    Do you know any methods to help prevent content
    from being ripped off? I’d truly appreciate it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>